Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika? Odc. II: fotelik „następny”

Foteliki dla noworodka charakteryzują się wysokim stopniem zapewnianej ochrony. Gwarantują maluszkom możliwość podróżowania tyłem do kierunku jazdy, co szczególnie bezpieczne. Jednak pierwszy fotelik samochodowy posłuży zaledwie przez około rok – a jeszcze przed upływem tego czasu warto zacząć rozglądać się za nowym rozwiązaniem. Co zrobić, gdy mały pasażer powoli wyrasta już ze swojego pierwszego fotelika samochodowego? Kiedy dokładnie należy zamontować fotelik następny, by zapewnić dziecku ciągłą ochronę? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te i kilka innych pytań!

Kiedy zmienić fotelik 0-13?

Foteliki z kategorii 0-13 kg w dosyć jasny sposób sygnalizują swój okres przydatności. Zapewniają bezpieczeństwo dzieciom o wadze do 13 kg. Ale czy to wszystko? Nie do końca.

Oczywiście, przekroczenie przez dziecko limitu wagi to dosyć jasny sygnał, że pora wymienić fotelik. Może się zdarzyć jednak, że czas na zakup nowego siedziska przyjdzie nieco wcześniej. Istotnym kryterium jest także wzrost malucha. W przypadku rozwiązań z kategorii 0+, czyli tych przeznaczonych dla najmniejszych pasażerów, zwracamy uwagę na to, czy głowa dziecka nie wystaje ponad górną krawędź nosidełka. Jeżeli maluszek nie waży jeszcze więcej niż 13 kg, a wspomniana sytuacja ma miejsce, fotelik należy wymienić, by zapewnić mu bezpieczną podróż. Dodatkowy czynnik to możliwość zapięcia uprzęży – gdy pojawiają się z tym trudności – nie można objąć pasami ciała dziecka – to oznacza, że najwyższa pora rozglądać się za nowym rozwiązaniem dla naszego maluszka. 

Foteliki i-Size

Warto pamiętać także o najświeższych propozycjach, które oznaczono dopiskiem i-Size. To oznacza, że fotelik powstał w zgodzie z nowszymi normami odnoszącymi się do jego gabarytów. Nowe ustalenia za kryterium przydatności fotelika uznają nie wagę, a wzrost małego podróżnika. Dlatego dla fotelików i-Size podaje się zwyczajowo przedział wzrostowy, np. 40-76 cm w przypadku siedzisk dla noworodków i niemowlaków, 61-105 cm przy fotelikach „następnych”, czyli tych do około 4 roku życia. Wtedy sygnałem do zmiany fotelika jest przekroczenie przez maluszka górnego limitu wzrostu. i-Size to więc próba unifikacji wymiarów fotelików. Wszystko to związane jest z wejściem w życie normy ECE R.129, która w 2013 roku założyła wyższe standardy bezpieczeństwa w zakresie ochrony głowy i szyi oraz wzięła pod uwagę wyniki testów zderzeń bocznych.

Dokładnie przyjrzyjcie się swoim maluszkom, szczególnie gdy niedługo kończą już roczek, i, po uważnej analizie tych wskazówek, podejmijcie odpowiednią decyzję, by nie ryzykować zdrowiem i życiem swojego dziecka. Na co jednak zwracać uwagę przy zakupie tzw. fotelika następnego?

Istotne cechy fotelików następnych

Tutaj sprawa nie jest już tak prosta, jak była podczas wyboru siedziska dla najmniejszego pasażera. Przede wszystkim, warto pamiętać, że zgodnie z prawem dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku dopasowanym do wieku, wzrostu i zgodnie z obowiązującą siedzisko homologacją. Jednak są to na tyle ogólne przepisy, że warto zagłębić sie w szczegóły. Ze względu na budowę najmniejszych pasażerów oraz aspekty biomechaniki zderzeń, eksperci zalecają ustawienie RWF (rearward facing) jak najdłużej to możliwe. Na wzór rozwiązań skandynawskich, gdzie notuje się niską i wciąż malejącą liczbę urazów dzieci w wypadkach samochodowych, warto rozważyć przewóz małego pasażera tyłem nawet do 5 czy 6 roku życia.

Do wyboru jednak macie naprawdę szeroki wachlarz opcji, nie tylko kolorystycznych 😉

Jaką kategorię wagową wybrać?

Trzeba zauważyć, że drugi fotelik dla dziecka może przynależeć do wielu klasycznych kategorii wagowych. Rozwiązania 0-18 kg, 9-18 kg, 0-25 kg, 9-25 kg czy nawet osobliwe propozycje z kategorii 0-36 kg czy 9-36 kg, które potencjalnie mogą zostać z maluszkiem aż do końca korzystania z fotelików, na pewno wpadną Wam w oko. Na co się więc zdecydować? 

Foteliki następne – montaż

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Warto kierować się przede wszystkim walorami bezpieczeństwa, sposobem montażu pasującym do Waszego auta, ogólnym dopasowaniem fotelika do kanapy samochodu oraz komfortem maluszka. Szczególnie ważną kwestią, filtrującą Wasze opcje wyboru, jest montaż. Dotychczas, w przypadku fotelików przeznaczonych dla noworodków, istniały jedynie dwie opcje umieszczenia fotelika w aucie – za pomocą pasów bezpieczeństwa oraz przy użyciu bazy Isofix. Kupując fotelik następny, należy przygotować się na nieco więcej zmiennych.

Baza, pasy, Isofix, Top Tether?

Główna różnica leży w tym, że foteliki przeznaczone dla nieco starszych pasażerów można zazwyczaj montować przodem i tyłem do kierunku jazdy. Wiele z nich ma wbudowane złącza Isofix, a nawet całe bazy Isofix. Większość jednak zamontujesz przy pomocy oddzielnych baz Isofix, które pasowały do siedzisk z poprzedniej kategorii (tzw. system modułowy) oraz na pasy bezpieczeństwa. Jednak podczas przeglądania instrukcji zakupionego fotelika, co oczywiście zalecamy zrobić, możesz trafić także na takie pojęcia jak pas Top Tether czy pasy kotwiczące? O co chodzi?

  • Pas Top Tether jest związany z systemem Isofix i stanowi trzeci punkt mocowania fotelików montowanych za jego pomocą. Biegnie zazwyczaj od górnej części fotelika do umieszczonego za nim mocowania. Gdzie i w jakim aucie znajdziesz punkty mocowania Top Tether? Umieszczenie ich w samochodzie jest obowiązkowe dla producentów od 2013 roku. W starszych pojazdach pojawiają się one w zależności od modelu. Jego zadaniem jest dodatkowa stabilizacja całej konstrukcji, co szczególnie istotne przy zderzeniach czołowych. Czasem może być opcjonalny, jednak często montaż za jego pomocą jest koniecznością w ustawieniu przodem do kierunku jazdy. Mocowania Top Tether znajdziesz w następujących miejscach:
    • podsufitka,
    • półka za tylną kanapą,
    • tylna część siedzenia,
    • podłoga bagażnika

oraz w innych miejscach. Informacje dotyczące uchwytów na Top Tether znajdziesz w instrukcji obsługi swojego pojazdu. 

  • Pasy kotwiczące to element tej samej technologii, jednak to nazewnictwo stosuje się przy montażu fotelików tyłem do kierunku jazdy. Zaczepia się je na trzy sposoby – do uchwytu w szynie auta, do szyny przednich foteli bądź owijając je o przedni fotel. Mimo że brzmi to skomplikowanie – wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi fotelika i wiele się wyjaśni.

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Poza dostępnymi sposobami montażu, warto skupić się też na najważniejszym – na bezpieczeństwie. Trudno samodzielnie je ocenić, gdyż nawet dobrze zamontowany, sztywno trzymający się kanapy fotelik może nie być tak bezpieczny, jak konkurencyjne rozwiązania. Dlatego w Vexpi selekcjonujemy naszą ofertę w taki sposób, by zaproponować odwiedzającym naszą stronę siedziska, które zapewniają zadowalającą ochronę w danym budżecie. Jak jednak dobrze ocenić walory ochronne fotelika nie będąc specjalistą?

Testy bezpieczeństwa

Z pomocą przychodzą na wyniki testów bezpieczeństwa, takich jak ADAC, Test Plus czy ÖAMTC. To ośrodki skupione np. wokół klubów samochodowych, pochodzące kolejno z Niemiec, Szwecji oraz Austrii, które przeprowadzają szereg symulacji wypadków i zderzeń i przy użyciu nowoczesnych technologii. Wyniki tych badań to bardzo przydatne dane – pozwalające celnie ocenić przydatność danego rozwiązania. Warto zatem kierować się wynikami tych testów przy wyborze fotelika następnego. 

Na co zwracać uwagę?

Pozytywnie na bezpieczeństwo małego pasażera wpływają takie aspekty fotelika, jak:

  • możliwość ustawienia go tyłem do kierunku jazdy przez jak najdłuższy okres;
  • systemy ochrony bocznej;
  • regulacja zagłówka z miękkim wypełnieniem i amortyzacją;
  • montaż na Isofix, który zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu;
  • pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa, która utrzymuje maluszka w strefie ochronnej fotelika.

To oczywiście nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne rozwiązanie. Przeanalizowanie tych kilku wymienionych cech potencjalnego siedziska może pomóc w wyborze odpowiedniego fotelika. Jeśli jednak potrzebujesz specjalistycznej pomocy – warto wybrać się do sklepu dziecięcego. Eksperci zaznajomieni z szeroką gamą asortymentu dopasują fotelik zarówno do Twojego samochodu, jak i do potrzeb i wymagań Twojego dziecka. Serdecznie zapraszamy na konsultacje do naszego sklepu stacjonarnegoBambi Płock!

Komfort dziecka w foteliku następnym

Przy wyborze drugiego fotelika dla Waszego maluszka, poza bezpieczeństwem i zgodnością z posiadanym modelem auta, liczy się także komfort najmniejszego z pasażerów. By każda z rodzinnych podróży przebiegała bezproblemowo i z uśmiechem, maluch musi mieć możliwość jazdy w wygodnej pozycji. Na długich trasach liczy się przede wszystkim miękkość, wygoda oraz system wentylacji, który zapobiega nadmiernej potliwości podczas letnich upałów. 

Warto zwrócić uwagę na systemy regulacji zagłówka i uprzęży. W nowszych rozwiązaniach są one połączone, by nie dopuścić do błędnego ustawienia tych obu elementach. Ponadto, miękkie wypełnienia piankowe oraz przyjemny w dotyku materiał to także istotne czynniki ogólnego poczucia komfortu. Dużo lepiej podróżuje się w wygodnym i mięciutkim siedzisku niż w niedopasowanym do ciała, twardym foteliku, w którym trudno znaleźć odpowiednią pozycję. Dlatego dobrze dobrany fotelik sprawi, że Wasz maluch polubi jazdę samochodem i nie będzie grymasić. 

Co więcej, niezwykle ważna w tej kategorii fotelików jest jego pozycja względem tylnej kanapy. Nie tylko wpływa ona na bezpieczeństwo, ale także na wygodę maluszka. Warto, by oparcie i zagłówek fotelika nie były ustawione zbyt pionowo. Umożliwia to swobodną drzemkę w trakcie jazdy, bez ryzyka opadania głowy dziecka do przodu, co jest szczególnie niebezpieczne przy ustawieniu przodem do przedniej szyby. Dodatkowo, należy szczególnie przyjrzeć się wewnętrznym pasom w fotelikach i zwrócić uwagę na obecność nakładek, które zapobiegają otarciom i odparzeniom na delikatnej skórze maluszka. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi dużo łatwiej wybierzecie drugie siedzisko dla najmniejszego pasażera. Świadomy wybór równa się bezpieczeństwu i wygodzie w każdym momencie rodzinnego wyjazdu. Niżej prezentujemy nasze propozycje ;))

Brak w magazynie
999,00 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *