Jak wybrać wózek dziecięcy? – kompendium wiedzy

Zakup wózka dla dziecka to niełatwe zadanie. Wśród mnogości opcji i rozwiązań łatwo się pogubić, a przytłoczeni nadmiarem bodźców świeżo upieczeni rodzice mogą pochopnie dokonać wyboru. W tych radosnych i ważnych chwilach pragniemy zaoferować swoją pomoc – proponując mamie i tacie obszerny poradnik, który poruszy kwestie najbardziej istotne podczas wybierania wózka dziecięcego. Na co zwrócić uwagę? Jak dopasować go do Waszych potrzeb? Czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej 🙂

Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

To pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl młodym rodzicom. Zanim dopasujemy odpowiednie rozwiązanie do Waszych wymagań i potrzeb maluszka, warto prześledzić dostępne opcje. Obecnie na rynku wykształtował się dosyć klarowny podział, który wygląda następująco:

  • Wózki wielofunkcyjne:
    • Wózki 2w1,
    • Wózki 3w1,
    • Wózki 4w1.
  • Wózki spacerowe.

To najbardziej ogólne kategorie, które dzielą wózki dziecięce pod względem zawartości zestawu oraz ich przeznaczenia.

Wózki wielofunkcyjne 2w1 – bezpieczeństwo już od pierwszych chwil życia

W pierwszych dniach życia mały spacerowicz wymaga szczególnej opieki. Dlatego producenci wózków dziecięcych wyjątkowo dbają o jego bezpieczeństwo i wygodę. Potrzeby i wymagania noworodków to między innymi komfort termiczny, odpowiednia amortyzacja, zapewniona pozycja leżąca oraz miękkość wyścielenia wnętrza siedziska. To wszystko zapewniają gondole dostępne w zestawach 2w1.

Gondole – na co zwracać uwagę?

Wózki wielofunkcyjne w wersji 2w1 zastąpiły wcześniejszy podział na wózki głębokie oraz spacerówki, łącząc w sobie zalety tych obu rozwiązań. Dlaczego kupować dwa rozwiązania, skoro można połączyć ich funkcjonalność, montując dwa siedziska na jednym stelażu? Wychodzący z takiego założenia producenci zdecydowali się na produkcję wózków wielofunkcyjnych, które zatroszczą się o dobro malucha od urodzenia aż do około 4 roku życia. 

Warto, by gondola zapewniała maluszkowi odpowiednią ilość przestrzeni. Maluch w środku będzie się kręcił, wiercił i zmieniał pozycję, więc trzeba mu to umożliwić. Co więcej, by gondola była bezpiecznym azylem dla noworodka, musi mieć regulowaną budkę z daszkiem przeciwsłonecznym. Takie rozwiązanie nie dość, że chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i często promieniowaniem UV, to także osłania maluszka przed wiatrem i opadami. Wiele rozwiązań ma w zestawie niezbędne akcesoria, takie jak folia przeciwdeszczowa i moskitiera do wersji głębokiej, jednak u niektórych producentów trzeba kupić je oddzielnie.

Wózki wielofunkcyjne w wydaniu spacerowym

Dziecko uczy się samodzielnie siadać około 6 miesiąca życia. To doskonały moment, by wymienić przytulną gondolę na siedzisko spacerowe. Wystarczy wypiąć ją ze stelaża i na te same złącza zamontować drugie siedzisko. To, co przy gondoli nie miało większego znaczenia, czyli kierunek montażu siedziska, w przypadku wersji spacerowej odgrywa już dużą rolę:

  • ustawienie siedziska przodem do rodzica zapewnia kontakt wzrokowy i zwiększa poczucie bezpieczeństwa maluszków;
  • ustawienie przodem do kierunku ruchu wózka umożliwia swobodną obserwację otoczenia. 

Zaraz po przesiadce z gondoli maluszek może preferować tę pierwszą opcję, następnie warto przyzwyczajać dziecko do jazdy przodem do otoczenia, dzięki czemu będzie mógł wchodzić w interakcję ze światem, co pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Siedzisko spacerowe – jak dobrze wybrać?

By spacerówka spełniała swoją rolę, powinna przede wszystkim gwarantować Waszemu spacerowiczowi wygodę. Dlatego koniecznie zwróćcie uwagę na dostępne opcje regulacjioparcia oraz podnóżka. By maluch mógł swobodnie drzemać, siedzisko powinno umożliwiać mu przyjęcie pozycji leżącej lub bardzo do niej zbliżonej. Nie ma nic przyjemniejszego, niż krótka drzemka na świeżym powietrzu! 

Ponadto, podobnie jak w przypadku gondoli, wózek wielofunkcyjny w wersji spacerowej musi posiadać regulowaną budkę, która ochroni maluszka przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, co umożliwi rodzinny spacer nawet przy gorszej pogodzie. Z dobrym wózkiem nie zaskoczy Was deszcz, śnieg ani wiatr. Co więcej, siedzisko spacerowe ma także chronić maluszka przed wypadnięciem. Pomagają w tym pasy bezpieczeństwa oraz pałąk, często odchylany, by łatwiej umieścić dziecko w środku.

Podsumowując – wózki 2w1 oferują Wam bezpieczne i wygodne spacery aż przez około 4 lata stosowania, do osiągnięcia przez dziecko, w zależności od modelu, 17 lub 22 kg wagi. Polecamy markę Junama, której wózki wielofunkcyjne cieszą się u nas ogromną popularnością – szczególnie w nowych odsłonach V2. Sprawdźcie wózki wielofunkcyjne 2w1 Junama klikając tutaj.

Wózki wielofunkcyjne 3w1 i 4w1 – co je wyróżnia?

W porównaniu z zestawami 2w1, które zawierają stelaż z kołami, gondolę oraz siedzisko spacerowe, wraz z wózkiem 3w1 otrzymujecie także fotelik samochodowy, który zaopiekuje się Waszym maleństwem w trakcie jazdy samochodem. Dzięki specjalnym adapterom, jest on kompatybilny ze stelażem wózka. To niezwykle ułatwia rodzinne wycieczki autem, gdyż wystarczy wyjąć złożoną ramę z bagażnika, wymontować fotelik z samochodu i można ruszać w drogę! Lekkość dołączonych do zestawu nosidełek sprawia, że maluszka nie trzeba nawet budzić. 

Jeszcze więcej ułatwień niesie ze sobą wózek 4w1. W tej wersji w zestawie znajdziecie także bazę Isofix, która pomaga zamontować fotelik samochodowy w autach wyposażonych w ten system. Zamiast montować nosidełko przy użyciu pasów bezpieczeństwa, wystarczy wpiąć je na bazę dzięki zastosowaniu prostego mechanizmu. To upraszcza przenoszenie dziecka z auta – nie trzeba plątać się w pasach bezpieczeństwa, tylko wystarczy jednym ruchem wypiąć nosidełko z bazy, oszczędzając czas i energię.

Czy foteliki w wózkach 3w1 i 4w1 są bezpieczne?

Wszystkie foteliki sprzedawane w zestawach wózków wielofunkcyjnych spełniają normy homologacji ECE R 44/04 lub UN R129, co oznacza, że przeszły szereg testów i zostały dopuszczone do ruchu na polskich i europejskich drogach. Czy to oznacza, że są bezpieczne?

W rozwiązaniach średniobudżetowych, takich jak Cybex Balios S Lux z fotelikiem Aton B i-Size, znajdziesz siedziska dodatkowo przetestowane. Najbardziej popularne testy – ADAC – oceniają foteliki pod względem bezpieczeństwa, zastosowanych materiałów i ergonomii. Wspomniany już Cybex Aton B i-Size osiągnął cztery gwiazdki w pięciopunktowej skali, co sygnalizuje naprawdę wysoki poziom ochrony. Podobnie w droższej propozycji – Cybex Priam z Cloud Z i-Size, tylko tutaj fotelik został oceniony na 1,4, co odpowiada pięciu gwiazdkom w polskiej punktacji – maksymalnej możliwej ocenie.

W rozwiązaniach bardziej budżetowych niestety foteliki często nie przechodzą dodatkowych testów oraz nie są autorstwa renomowanych, sprawdzonych producentów.

Wózki spacerowe – na co należy zwrócić uwagę?

Zestawy wielofunkcyjne w wersji spacerowej mogą nie spełniać wszystkich Waszych wymagań. Wózki na solidnym jednak stosunkowo ciężkim stelażu zapewniają wystarczającą mobilność oraz zwrotność, dzięki licznym innowacjom, o których wspomnę nieco później. Jednak jeżeli zależy Wam na leciutkim i zwinnym wózku, a Wasza pociecha skończyła już 6 miesiąc życia i potrafi samodzielnie siadać, koniecznie rozejrzyjcie się za spacerówką.

W wózkach spacerowych, szczególnie gdy szukamy spacerówki turystycznej, lekkiej, łatwo składanej i przeznaczonej stricte na wyjazdy, liczy się przede wszystkim niska waga. Odznaczają się one łatwym sposobem składania, zazwyczaj wraz z siedziskiem. Dodatkowo, podobnie jak w wózkach 2w1, przekładane siedzisko jest zaletą, której warto wypatrywać podczas wyboru czterech kółek dla Waszego brzdąca.

Właśnie, czy koniecznie „czterech”? Na rynku znajdziesz także spacerówki trójkołowe. To rozwiązanie gwarantuje niesamowitą zwrotnośćcierpi jednak stabilność takiej konstrukcji. Taka opcja szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku wózków biegowych, przeznaczonych dla aktywnych rodziców, którzy nie chcą rezygnować z dbania o formę. 

Wybieramy wózek dopasowany do Waszych potrzeb

Dobrze, znacie już ogólny podział wózków dziecięcych, wiecie zatem, czego spodziewać się podczas zakupów. Zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w internetowym, zobaczycie setki rozwiązań, z całą gamą opcji kolorystycznych. Jak nie utonąć w takim morzu możliwości?

Na początku warto jasno określić parę wytycznych. Poza, rzecz jasna, budżetem, dobrze byłoby ustalić, w jaki sposób będziecie użytkować Wasz wózek. Wiele zależy od tego, gdzie mieszkacie.

Jak dopasować wózek do miejsca zamieszkania?

Bez wątpienia, rodzice mieszkający w dwóch lokalizacjach o innej charakterystyce, będą wymagać od wózka dziecięcego odmiennych cech, które ułatwią ich codzienne spacery. Przede wszystkim, możemy rozróżnić wózki na te przydatne bardziej w terenach miejskich oraz te nadające się do wymagań, które stawia mu otoczenie wiejskie i podmiejskie.

Wózek do miasta – lekki i zwinny

Typowe dla miejskiego życia pośpiech i mała ilość dostępnej przestrzeni odciskają piętno na życiu każdego mieszkańca miasta. Kupują oni zazwyczaj mniejsze auta, które łatwiej zmieścić w wąskich uliczkach i miejscach parkingowych, żyją na mniejszych metrażach i cenią przede wszystkim mobilność i liczne ułatwienia. Dlatego wózek do miasta powinien wpisywać się w ten schemat, gwarantując zwinność, zwrotność oraz oszczędność miejsca

Warto zdecydować się na węższe wózki, które sprawdzą się w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Sprawdźcie też system składania – czy wózek składa się wraz z siedziskiem, czy można schować osie zdemontowanych kół, czy zmieści się do bagażnika Waszego samochodu. Nie można zapominać także o poręcznym uchwycie do przenoszenia i niskiej wadze, szczególnie, jeśli mieszkacie w bloku. Co więcej, szczególną uwagę trzeba poświęcić kołom, które powinny zapewniać odpowiedni promień skrętu, przyda się także opcja blokady do jazdy na wprost. Jeśli chcesz połączyć wypad na zakupy z codziennym spacerem, zwróćcie ponadto uwagę na pojemność kosza w dolnej części stelaża.

Wózek na tereny wiejskie i podmiejskie

Wózek dla mieszkańców tych okolic musi spełniać nieco inne wymagania. Często zdarza się, że chodniki czy ścieżki nie są tak równe, jak w mieście. To sprawia, że wózek na wieś powinien odznaczać się bardziej zaawansowaną amortyzacją. Jej celem jest wytłumienie drgań podczas jazdy na nierównym podłożu oraz zapewnienie większej stabilizacji. W takim wózku liczą się także koła. Ważne, by były bezobsługowe odporne na przebicia oraz bez potrzeby pompowania. Takie koła w wózkach zazwyczaj tworzy się z pianki lub żelu. Ten drugi rodzaj – kółka żelowe – dużo lepiej radzi sobie z amortyzacją nierówności. 

Jeśli mieszkacie pod miastem i dojeżdżacie do pracy czy na zakupy, warto poszukać wózka 3w1 lub 4w1, który zapewni Wam także kompatybilny ze stelażem fotelik samochodowy. To ułatwi podróże z dzieckiem, a przewożenie samej ramy to oszczędność miejsca w bagażniku.

Wózek dla aktywnych, podróżujących rodzin

Jeżeli kochacie podróże i pragniecie, by Wasze dziecko dzieliło z Wami tę pasję, przyjrzyjcie się spacerówkom turystycznym. Wózki turystyczne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wspólnych wyjazdów z małym podróżnikiem. Charakteryzują się one lekkością oraz łatwością składania i niewielkimi rozmiarami. Często po złożeniu da się je prowadzić niczym walizkę, a z racji na małą ilość zajmowanego miejsca, istnieje możliwość zabrania wózka na pokład samolotu

Dwie istotne cechy, którymi powinien odznaczać się wysokiej jakości wózek turystyczny, to niska waga oraz możliwość złożenia do niewielkich rozmiarów. Dodatkowo, ten typ spacerówki ma małe koła i oszczędne systemy amortyzacji, co sprawia, że raczej nie przyda się do spacerów po trudnym terenie.

Wózek dla rodziny z dwojgiem dzieci

Wózki bliźniacze to rozwiązanie dla dwojga dzieci w tym samym wieku lub urodzonych rok po roku. Występują w dwóch rodzajach – tandemy oraz klasyczne. Te pierwsze mają wydłużony stelaż z dwoma miejscami na siedziska jeden po drugim. Klasyczne bliźniaki to konstrukcje z dużo szerszą ramą, na której umieścisz gondole lub siedziska spacerowe obok siebie. Umożliwiają one wygodne, wspólne spacery rodzeństwa i dbają o to, by maluchy nie przeszkadzały sobie wzajemnie.

Jak wybrać wózek dziecięcy – podsumowanie

Mamy nadzieję, że zapoznanie się z tymi informacjami ułatwi wielu rodzinom zakup pierwszych czterech kółek dla Waszego brzdąca. Przy wyborze wózka dziecięcego przede wszystkim warto kierować się potrzebami rodziny i dopasować rozwiązanie do wymagań Waszej codzienności. Polecamy zajrzeć do katalogu naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziecie starannie wyselekcjonowane rozwiązania, wraz ze szczegółowymi opisami, które, mamy nadzieję, rozwieją wszelkie wątpliwości.

Powodzenia!

8 899,00 9 899,00 
1 299,00 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *