Ranking fotelików samochodowych 9-36 kg – wybierz bezpieczny fotelik!

Kategoria dziecięcych fotelików samochodowych przeznaczonych dla dzieci o wadze 9-36 kg oferuje rodzicom szeroki wachlarz rozwiązań. Spośród dziesiątek dostępnych w tym przedziale opcji, świadomy rodzic pragnie wybrać najlepszy fotelik samochodowy – taki, który zapewni maluszkowi zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę podróży. Co więcej, istotną kwestią jest także montaż fotelika i jego dopasowanie do Twojego auta. Czy to za pomocą systemu Isofix, czy przy użyciu samochodowego pasa bezpieczeństwa lub stosując złącza Isofix oraz pas Top Tether – proces montowania siedziska należy dobrze poznać i opanować, by uniknąć kosztownych błędów.

Foteliki rosnące wraz z Twoim dzieckiem

Z racji tego, że foteliki 9-36 kg, wedle najnowszej normy i-Size oznaczane także jako 76-150 cm, służą maluchom przez naprawdę długi czas, muszą „rosnąć wraz z dzieckiem” – rozwijać się razem z ciałem i proporcjami małych pasażerów. To sprawia, że proponowane przez producentów konstrukcje wyposażono w niezbędne opcje regulacji, dzięki czemu dopasują się do zmieniającego się, czasami naprawdę szybko, dziecka. Warto pamiętać także, że w przypadku fotelików samochodowych z tej kategorii, bez względu na system montażu, mały podróżnik przemierza trasy rodzinnych wypraw w ustawieniu przodem do kierunku jazdy. Mimo że, zdaniem ekspertów ds. biomechaniki zderzeń, negatywnie wpływa to na bezpieczeństwo fotelików samochodowych, producenci dokładają wszelkich starań, by zagwarantować dziecku należytą ochronę na każdym etapie korzystania z tych rozwiązań. Składają się na to takie funkcjonalności, jak:

 • system ochrony bocznej – wystające, energochłonne elementy, chroniące przed konsekwencjami kolizji od boku;
 • regulowane, głębokie zagłówki – które mają za zadanie trzymać główkę dziecka w bezpiecznej pozycji;
 • uprząż do zapięcia dziecka – pięciopunktowa, później zamieniona na pas samochodowy;
 • funkcje odchylenia fotelika – dopasowujące oparcie do kanapy auta oraz zapewniające dziecku bardziej ergonomiczną pozycję, co szczególnie ważne na wczesnych etapach użytkowania fotelika tej kategorii;
 • dodatkowe systemy montażu – takie jak Top Tether, które mają za zadanie zapewnić konstrukcji dodatkową stabilizację.

Jaki fotelik 9-36 kg wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego fotelika samochodowego przede wszystkim warto brać pod uwagę kryterium wagi i wzrostu dziecka. Fotelikiem 9-36 kg zaczniemy interesować się na chwilę przed tym, gdy maluszek wyrośnie już z fotelików 0+, czyli tych przeznaczonych dla dzieci od urodzenia do 13 kg lub około 76 cm. Zwane łupinkami czy nosidełkami, są to foteliki RWF, czyli ustawione tyłem do kierunku jazdy. Oferują one ochronę dla szyi i głowy najmłodszych pasażerów, które są szczególnie delikatne i narażone na uszkodzenia. Wraz z procesem dorastania, te części ciała stają się bardziej wytrzymałe, co umożliwia zmianę kierunku jazdy w foteliku. Ważne, by nie robić tego za wcześnie i w miarę możliwości rekomendujemy wydłużenie czasu stosowania fotelików RWF przynajmniej do 4 roku życia.

9-36 kg czy 76-150 cm?

Warto pamiętać także, że z racji na coraz większą popularyzację najnowszej normy i-Size, tradycyjna kategoria wagowa 9-36 kg powoli będzie znikać ze sklepowych półek. Od września 2023 roku producenci fotelików samochodowych zaczną produkować już wyłącznie rozwiązania zgodne z najnowszą homologacją i-Size. To oznacza, że na coraz większą skalę obowiązujące stanie się kryterium wzrostowe – które ułatwia rodzicom dopasowanie fotelika do proporcji dziecka. Jest to także dużo bardziej dokładna podpowiedź, ponieważ umożliwia dopasowanie siedziska co do centymetra.

Kryterium wzrostu jest dużo bardziej sprzężone z wiekiem i stopniem rozwoju dziecka niż kryterium wagi. Dlatego tradycyjnie rozumiana kategoria 9-36 kg wraz z biegiem czasu będzie sukcesywnie zastępowana przez kryterium wzrostowe 76-150 cm, a w naszym rankingu uwzględniliśmy także i te rozwiązania. Foteliki z grupy 1/2/3 zgodne z normą i-Size są przeznaczone dla dzieci od 15 miesiącado 12 roku życia.

Co z grupami 9-18 kg i 15-36 kg?

Foteliki 9-36 kg stanowią połączenie rozwiązań z kategorii wagowych 9-18 kg oraz 15-36 kg. To znaczy, że omawiane produkty muszą charakteryzować się zwiększoną funkcjonalnością, a jedną z ich najważniejszych cech powinna być możliwość dopasowania ustawienia do dynamicznie zmieniających się potrzeb dziecka. Dlatego w modelach z tego przedziału wagowego regulacja wysokości zagłówka jest niezwykle rozbudowana. Ponadto, na przestrzeni lat, fotelik 9-36 kg musi zapewnić przejście z systemu pięciopunktowej uprzęży, trzymającej w siedzisku mniejsze dziecko, do momentu, gdy maluszek będzie zabezpieczony za pomocą pasa samochodowego.

Jak zamontować fotelik tej kategorii?

Co więcej, przy wyborze siedziska z tej kategorii warto zainteresować się oferowanym przez producenta systemem montażu. Bardzo możliwe, że fotelik posiada złącza Isofix, które należy wykorzystać na każdym etapie użytkowania. Trzeba więc sprawdzić, czy Twoje auto jest z nim kompatybilne. Dodatkową opcją w procesie montażu fotelików 9-36 kg na Isofix jest tzw. Top Tether, czyli dodatkowy górny pas mocujący, wykorzystywany przez producentów fotelików samochodowych w celu dodatkowej stabilizacji przy ustawieniu przodem do kierunku jazdy – to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Uchwyt na Top Tether znajdziesz w bagażniku lub za tylną kanapą, jest oznaczony specjalnym symbolem. Często foteliki 9-36 kg dopuszczają możliwość montażu na pasy bezpieczeństwa od 15 kg lub około 100 cm dziecka, co umożliwia ich montaż także w starszych autach.

Trudno wymagać od jednego produktu, by doskonale spełniał funkcje aż 2 czy 3 modeli z oddzielnych kategorii. Poniższy ranking nie powstał, by sugerować rezygnację z bardziej wyspecjalizowanych propozycji 0-18 czy 15-36 kg, jednak wierzymy, że w niektórych sytuacjach foteliki z tej grupy mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy w grę wchodzą ograniczenia budżetowe oraz potrzeby rodziców i małego pasażera.

Ranking fotelików samochodowych 9-36 kg – jaki jest najlepszy fotelik samochodowy z tej kategorii?

Bezpieczeństwo zapewniane małym pasażerom to najbardziej istotny składnik oceny fotelika dziecięcego. By odpowiednio klasyfikować produkty, dokonuje się testów, zazwyczaj w ośrodkach zorganizowanych wokół klubów samochodowych, takich jak ADAC oraz ÖAMTC. Kontroluje się tam odporność konstrukcji na zderzenie, siły działające na małego pasażera oraz pomniejsze czynniki jak ergonomia czy wpływ na środowisko. W tym rankingu skorzystamy ze skali ADAC – to pięciopunktowy system ocen punktowych, w Polsce zwyczajowo zastępowany odpowiednią liczbą gwiazdek. Jeżeli fotelik posiada 5 gwiazdek noty ogólnej, to oznacza, że skali ADAC otrzymał od 0,5 do 1,5. 4 gwiazdki to z kolei ocena od 1,6 do 2,5 – i odpowiednio w przypadku następnych not.

Jak oceniamy?

Nasz ranking dziecięcych fotelików będzie więc oparty głównie o noty ADAC, jednak warto pamiętać, że na przestrzeni lat standardy dynamicznie się zmieniały – niemożliwym jest więc wyciąganie kategorycznych wniosków w oparciu o wyniki testów wykonanych w różnych przedziałach czasowych. Dlatego będziemy klasyfikować produkty pod względem otrzymanych ocen, jednak ma to stanowić jedynie podpowiedź w wyborze, a nie wymierne porównanie. Testy ADAC to jedyna forma dosyć obiektywnej oceny możliwości fotelików samochodowych – warto im zaufać! Obecność w tym rankingu oznacza przejście testów ADAC z zadowalającym wynikiem i sam ten fakt sprawia, że dany produkt jest wart uwagi.

W rankingu umieścimy dostępne na naszej stronie foteliki 9-36 kg z lat 2017-2022. Wraz z rozwojem naszej oferty poszerzymy pulę ujętych w tym zestawieniu rozwiązań tak, by zagwarantować Wam świeże i pewne informacje.

Warto pamiętać także, że tradycyjnie rozumiana kategoria fotelików 9-36 kg odnosi się do powoli zanikającego już kryterium wagowego. Dlatego w naszym rankingu zdecydowaliśmy się umieścić także foteliki z najnowszą normą i-Size 76-150 cm, które dopasujesz do dziecka na podstawie jego wzrostu – w dużo bardziej intuicyjny sposób, zgodnie z najnowszymi regulacjami.

Ranking najlepszych fotelików 9-36 kg – wybierz mądrze!

Jakie więc rozwiązanie z tego przedziału najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb? Czytaj dalej!

8. Joie Bold

Nasz ranking otwiera propozycja brytyjskiego producenta. Joie Bold to fotelik montowany za pomocą złączy Isofix, przy użyciu wbudowanej w konstrukcję bazy Isofix oraz pasa Top Tether i pasów bezpieczeństwa pojazdu. Jest to model przeznaczony do montażu przodem do kierunku jazdy. Spośród konkurencyjnych rozwiązań wyróżnia go możliwość korzystania z wewnętrznych pasów aż do 25 kg wagi dziecka, w porównaniu do granicy 18 kg u konkurencji. Taka opcja pozwala przypinać dziecko dużo lepiej przystosowanymi pasami pięciopunktowymi dłużej, nie ryzykując, że nie zdąży ono wykształcić odpowiedniej budowy kolców biodrowych, która jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z trzypunktowych pasów pojazdu.

Bezpieczeństwo

Joie Bold gwarantuje wysoki poziom ochrony. Zgodny z homologacją ECE R44/04, przeszedł niezbędne testy, które dopuściły go do użytku na drogach. Co prawda nie był testowany przez ADAC, ale przez ÖAMTC austriacki automobilklub, którego opinie są równie szanowane w środowisku branżowym. Fotelik otrzymał w nim średnią ocenę 2,9 za bezpieczeństwo, co jest satysfakcjonującym wynikiem, odzwierciedlającym 3 gwiazdki w ADAC-u. W osiągnięciu dobrych not pomogły systemy ochrony bocznej Guard Surround Safety – panele boczne, które gwarantują zwiększoną ochronę przy zderzeniach bocznych. To zaowocowało oceną 2,2 za kolizje od boku, co gwarantuje, że Joie Bold dobrze poradzi sobie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych.

Wygoda

Jak każdy fotelik z kategorii 9-36 kg, Bold musi zapewniać doskonałe dopasowanie do rosnącego ciała dziecka na przestrzeni nawet 10 lat użytkowania. Dlatego Joie przygotowało konstrukcję z trzema stopniami odchylenia siedziska, by umożliwić młodszym dzieciom komfort drzemki podczas podróży. Dodatkowo, regulowany wraz z uprzężą aż w 11 stopniach zagłówek, dzięki systemowi Grow Together, gwarantuje prawidłowe ustawienie względem główki dziecka. Dbałość o wygodę i bezpieczeństwo sprawia, że Bold to satysfakcjonujący wybór w tej kategorii.

Ocena

Ocena ÖAMTC za bezpieczeństwo: 2,9 (2017):

 • zderzenie czołowe: 3,4;
 • zderzenie boczne: 2,2.

7. Britax Romer Advansafix M i-Size

Fotelik samochodowy Advansafix M i-Size to „młodszy brat” znajdującego się wyżej w rankingu modelu Advansafix i-Size. Jest jego wierną kopią, jednak nie posiada dwóch istotnych innowacji – mowa o XP-PAD oraz SICT. Pod tymi skrótami kryje się nakładka na pas samochodowy oraz wzmocnienie ochrony bocznej fotelika. Mimo tych braków, Britax Romer Advansafix M i-Size całkiem nieźle poradził sobie w testach ADAC, znajdując miejsce w naszym rankingu. Zawdzięcza to wytrzymałej konstrukcji oraz nowoczesnemu sposobowi montażu. Ten model umieścisz w swoim aucie przy użyciu złączy Isofix oraz górnego pasa mocującego Top Tether od 76 do 102 cm wzrostu dziecka, następnie (100-150 cm) stosując złącza ISOFIX z pasem bezpieczeństwa pojazdu lub jedynie pas bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Advansafix M i-Size na pierwszym etapie stosowania chroni dziecko przy użyciu pięciopunktowej uprzęży bezpieczeństwa, z której można korzystać do momentu przekroczenia przez dziecko wagi 21 kg. System Flip&Grow pozwoli dużo łatwiej ukryć ją w skorupie fotelika, by zacząć stosować trzypunktowy pas pojazdu. Do potrzeb dzieci przystosowuje go system SecureGuard, który dba o odpowiednią wysokość pasa biodrowego. Odpowiednie jego ustawienia to fundamentalna sprawa podczas kolizji czołowych. Co więcej, w tym przypadku niezwykle przydaje się opatentowany system Pivot Link, który powstał, by rozprowadzić siłę działającą na siedzisko w pożądany sposób – na początku kierując ją w dół, a potem dopiero do przodu. To zmniejsza wpływ zderzenia na główkę i szyję dziecka, czyli najbardziej newralgiczne punkty ciała małego pasażera.

Wygoda

Advansafix M i-Size dba także o wygodę dziecka, a opiekun zapewni mu ją błyskawicznie, dzięki funkcji EasyRecline – systemowi łatwego odchylania fotelika. W szybki i zupełnie nieskomplikowany sposób, nawet w chwili, gdy dziecko siedzi już w foteliku, ustawisz jego pozycję bez potrzeby regulowania pasa Top Tether. Szybko zdejmowane obicie ułatwia czyszczenie fotelika, a miękkie ochraniacze pasów wewnętrznych uchronią maluszka przed otarciami.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,9 (2021):

 • zderzenie czołowe: 3,2;
 • zderzenie boczne: 2,3.

6. Joie Verso

Mimo że zakładana przez producenta przydatność tego fotelika mieści się w przedziale wagowym 0-36 kg, zdecydowaliśmy umieścić go w naszym rankingu. Konstrukcja Verso zakłada montaż tyłem aż do 18 kg i o ile nie zalecamy stosowania foteli uniwersalnych w roli pierwszego fotelika samochodowego ze względu na to, że w tak newralgicznym okresie życia dziecka warto skorzystać z bardziej wyspecjalizowanych opcji, które zapewnią wysokiej klasy ochronę, tak możliwość montażu RWF aż do 18 kg wagi dziecka wydaje nam się niezwykle użyteczna.

Montaż

Joie Verso umieścisz w swym aucie przy użyciu pasów bezpieczeństwa w ustawieniu tyłem do 18 kg wagi dziecka. Następnie, w przedziale wagowym 15-36 kg, możesz zamontować siedzisko stosując pasy bezpieczeństwa bądź używając wraz z pasami złączy Isofix w przypadku pojazdów wyposażonych w tę technologię. To umożliwia montaż Joie Verso także w starszych autach, co ważne dla wielu rodzin. Dodatkowo, kolorowe oznaczenie poprawności montażu pomaga zrobić to poprawnie, by maluszek podróżował bezpiecznie.

Wygoda i bezpieczeństwo

W dopasowaniu się do ciała dziecka pomaga trzyczęściowa wkładka redukcyjna – niezwykle przydatna przy przewozie najmłodszych. Joie Verso ma także 5-punktową uprząż bezpieczeństwa BabySoft, która odznacza się obecnością miękkich nakładek na pasach oraz w okolicy klamry, by zwiększyć komfort podróży dziecka. Ową uprząż schowasz w schowkach na pasy, gdy maluch przekroczy już 15 kg wagi. Regulacja kąta pochylenia w Verso dotyczy zarówno ustawienia przodem, jak i tyłem, i zakłada zmianę w 2 poziomach tyłem i 4 przodem. To pomaga dopasować fotelik do samochodu, a także do wymagań małego pasażera. Dodatkowo, zagłówek tego modelu reguluje się w 10 stopniach wraz z pasami, a system AutoAdjust sprawia, że oparcie fotelika stopniowo rozszerza się na boki wraz z podnoszeniem zagłówka. Boczna ochrona Guard Surround Safety to dodatkowa ochrona w momencie kolizji z boku, co pozwoliło fotelikowi uzyskać wysokie oceny w testach bezpieczeństwa.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,8 (2019):

 • zderzenie czołowe: 3,0;
 • zderzenie boczne: 2,3.

5. Britax Romer Evolva 1-2-3 SL SICT

Britax Romer od lat cieszy się niesłabnącą renomą w branży fotelików samochodowych. Ich innowacyjne rozwiązania i niepowtarzalny design zjednały serca rodzin na całym świecie. Dzięki starannemu wykonaniu i poświęceniu, produkty tej marki zapewniają dziecku bezpieczeństwo potwierdzone w testach i nie inaczej jest w przypadku modelu Evolva 1-2-3 SL SICT. Fotelik samochodowy z uznanej linii Evolva, która już od ponad dekady jest swoistym znakiem jakości, na przestrzeni lat otrzymał liczne usprawnienia w kwestii bezpieczeństwa oraz ergonomii.

Bezpieczeństwo i montaż

Główną zmianą jest zmodernizowany system ochrony bocznej SICT – dzięki któremu znacząco zmniejszają się siły docierające do wnętrza fotelika w przypadku kolizji od boku. Dodatkowo, nową Evolvę zamontujesz w swoim aucie przy użyciu nowoczesnych złączy Soft-Latch Isofix, które ułatwiają cały proces, dzięki swojej zwiększonej elastyczności. Ponadto w przypadku tego modelu należy pamiętać także o możliwości montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa pojazdu, co sprawia, że znajdzie się dla niego miejsce w niemal każdym aucie, także tym starszym, pozbawionym złączy ISOFIX.

Wygoda i łatwość obsługi

Zaleta Britax Romer Evolva 1-2-3 SL SICT to także łatwa regulacja zagłówka i wewnętrznych pasów, które można regulować jedną ręką. Pięciopunktowa uprząż ochronna ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, gdyż rozprasza siły aż w pięciu kierunkach tak, by ochronić ciało dziecka. W tym modelu można z nich korzystać do 18 kg wagi dziecka, następnie ich rolę przejmują pasy bezpieczeństwa pojazdu, które służą wtedy także do usztywnienia montażu fotelika. To fotelik przodem do kierunku jazdy, więc szczególną rolę odgrywa w nim aspekt amortyzacji główki dziecka. Dlatego Evolva 1-2-3 SL SICT ma pogłębiony zagłówek, którego boczne elementy otulają główkę malucha, by chronić ją przed uszkodzeniami.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,7 (2017):

 • zderzenie czołowe: 3,1;
 • zderzenie boczne: 2,4.

4. Britax Romer Advansafix i-Size

Oto kolejna w naszym rankingu propozycja brytyjsko-niemieckiego producenta – Britax Romer. Advansafix i-Size to następny model z tej linii, odznaczający się przede wszystkim zgodnością z nową normą i-Size. Przeznaczony jest dla maluchów o wzroście od 76 do 150 cm, co odpowiada kategorii wagowej 9-36 kg, jednak dużo dokładniej określa przydatność fotelika. Zamontujesz go w swoim aucie przodem do kierunku jazdy przy użyciu systemu Isofix oraz uchwytu Top Tether (76-102 cm), co gwarantuje wysoki poziom stabilności. W przedziale wzrostowym 100-150 cm dopuszczalne są dwie formy montażu – na Isofix z pasem bezpieczeństwa lub jedynie na pas bezpieczeństwa. Producent wyposażył siedzisko w liczne systemy chroniące dziecko zarówno przy zderzeniach czołowych, jak i kolizjach bocznych.

Wygoda i innowacje

Ten model fotelika może posłużyć dziecku nawet przez 11 lat stosowania, więc na przestrzeni tego czasu musi dopasować się do zmieniających się proporcji małego pasażera. Fotelik Britax Romer Advansafix i-Size rośnie wraz z Twoją pociechą, a dzięki opcjom regulacji dostosujesz warunki w siedzisku do jej potrzeb. Ustawienie zagłówka przebiega szybko i intuicyjnie, a ciekawą innowacją jest funkcja Flip&Grow. Działa ona w następujący sposób – pięciopunktowa uprząż wewnętrzna chroni maluszka wtedy, gdy jest on jeszcze mały i wymaga szczególnej opieki. Gdy dziecko przekroczy wagę 21 kg, przypniesz go w siedzisku przy użyciu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa pojazdu, a wewnętrzna uprząż schowa się wtedy w skorupie fotelika. System EasyRecline działa tak samo jak w przypadku wspomnianej już w naszym rankingu propozycji producenta – Advansafix M i-Size. Podobnie innowacyjny Pivot Link oraz Secure Guard, które zwiększają zapewnianą ochronę. Dodatkiem w stosunku do poprzednika jest obecność nakładki na pas auta XP-PAD, która zapobiega uderzeniu podbródka dziecka w klatkę piersiową, pochłaniając nawet 30% energii.

Bezpieczeństwo

Za zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa odpowiadają m.in, systemy ochrony bocznej SICT oraz SecureGuard – innowacje, które dodatkowo chronią małego pasażera przed najbardziej niebezpiecznymi rodzajami nieprzewidzianych drogowych zdarzeń. Side Impact Cushion Technology to technologia redukująca siły działające na fotelik w przypadku zderzeń bocznych. Współpracuje ona z pogłębionym zagłówkiem tak, by zminimalizować ryzyko dla główki i szyi dziecka. SecureGuard to czwarty punkt zaczepienia trzypunktowego pasa bezpieczeństwa, który gwarantuje optymalne położenie pasa biodrowego. Wewnętrzne testy Britax Romer ustaliły, że ten system redukuje siły działające na brzuch przy kolizji czołowej nawet o 35%.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,7 (2020):

 • zderzenie czołowe: 3,2;
 • zderzenie boczne: 1,8.

3. Maxi Cosi Titan Pro i-Size

Oto trzecie miejsce na podium naszego rankingu! Testowana w 2022 mocna propozycja od Maxi Cosi – oto Titan Pro i-Size! Fotelik z nową homologacją, dopuszczającą przewóz dzieci mierzących między 76 a 150 cm wzrostu odznacza się charakterystycznymi dla tego producenta systemami ochrony, na czele z opatentowanym AirProtect. Ponadto, unowocześniony model z linii Titan nie odstaje od konkurencji w kontekście zapewnianej dziecku ochrony. Obszerny zakres regulacji zagłówka w połączeniu z systemem wentylacji to pewność bezpiecznej i komfortowej podróży.

Montaż

Zamontujesz go w samochodzie przodem do kierunku jazdy, stosując złącza Isofix i góry pas mocujący Top Tether w pierwszej fazie korzystania (gdy w użyciu są jeszcze pasy wewnętrzne) oraz przy użyciu Isofix i pasa bezpieczeństwa lub jedynie pasa bezpieczeństwa pojazdu w zakresie 100-150 cm wzrostu dziecka. Taki montaż nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu, ale także gwarantuje wysoki poziom stabilności całej konstrukcji. Dzięki opcji regulacji oparcia fotelik nie tylko łatwiej dopasujesz do kanapy pojazdu, ale także zapewnisz małemu pasażerowi odpowiednią pozycję podróżowania.

Bezpieczeństwo i wygoda

Na komfort maluszka wpływają także takie rozwiązania jak regulowany aż w 15 stopniach zagłówek. Jest wygodny, miękki i otula główkę dziecka, a ponadto, dzięki poduszkom AirProtect zmniejsza ryzyko urazu głowy o dodatkowe 20%. Na bezpieczeństwo dziecka pracuje także ochrona boczna w unowocześnionej technologii G-CELL 2.0. Specjalne ochronne panele umieszczone w bocznych częściach fotelika rozprowadzają energię zderzenia bocznego, zapobiegając dostaniu się jej do wnętrza siedziska. Wygodny fotelik Maxi Cosi Titan Pro i-Size ma także wbudowany system ClimaFlow, który w połączeniu z oddychającą tapicerką zapewnia dziecku komfort termiczny także podczas upałów.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,5 (2022).

2. GB Everna Fix

Drugie miejsce na podium naszego rankingu to fotelik marki GB! GB Everna Fix to fotelik montowany przodem do kierunku jazdy (FWD), w którym wygodę znajdą maluchy z szerokiego przedziału wagowego 9-36 kg. Zamontujesz go w swoim aucie przy użyciu systemu Isofix oraz pasa górnego Top Tether, co gwarantuje solidność całej konstrukcji. Zwiększone bezpieczeństwo, które znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach testów ADAC, bierze się także ze współpracy licznych systemów ochrony – zarówno przy zderzeniach czołowych, jak i bocznych. Użytkowanie fotelika można podzielić na dwa etapy. W pierwszym, do 18 kg, maluch przypięty jest za pomocą pięciopunktowej uprzęży fotelika. Drugi etap, od 18 kg wagi dziecka, wykorzystamy pas bezpieczeństwa pojazdu.

Bezpieczeństwo

Jak chroni GB Everna Fix? Technologia Rozpraszająca Energię (ER-Tech) to system obniżający zagłówek w trakcie zderzenia, co jednocześnie wydłuża pasy bezpieczeństwa, minimalizując energię pędu głowy maluszka i tym samym ograniczając szkody powstałe w wyniku przeciążenia. Dodatkowo, odchylany zagłówek zapobiega niebezpiecznemu opadaniu główki dziecka podczas drzemki, dzięki czemu maluszek może spać spokojnie. Nie sposób zapomnieć także o zintegrowanym w bocznej części konstrukcji systemie L.S.P., dodatkowej ochronie bocznej. Wystające elementy skupiają na sobie siły powstałe w wyniku kolizji, zmniejszając je o około 25% zanim dotrą do wnętrza siedziska.

Komfort

GB Everna Fix to także fotelik, który szczególną rolę przywiązuje do komfortu dziecka. Regulowany zagłówek to konieczność w tej kategorii, gdyż siedzisko musi rosnąć wraz z małym pasażerem. Ponadto, wraz z zagłówkiem regulują się wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, a System Kontroli Zabezpieczenia gwarantuje, że nie zrezygnujecie z tej formy ochrony zbyt szybko.

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,4 (2019):

 • zderzenie czołowe: 3,1;
 • zderzenie boczne: 1,4.

1. Britax Romer Advansafix IV R

I oto nasz zwycięzca! Advansafix IV R to fotelik FWD montowany przy użyciu zaczepów ISOFIX i pasa Top Tether w grupie 9-18 kg. W przedziale 15-36 kg dopuszczalny jest montaż na ISOFIX z pasem pojazdu oraz jedynie przy pomocy pasa bezpieczeństwa. Producent zastosował w nim liczne systemy, które zwiększają ochronę i wygodę dziecka. Wzmocniona zaawansowana ochrona boczna SICT, Pivot Link, Secure Guard oraz unowocześniony kształt zagłówka sprawiły, że ten model otrzymał wysokie oceny w teście ADAC i od lat stanowi doskonały wybór w tej kategorii. Projektanci z Britax Romer nie zapomnieli także o komforcie malucha – zadbali o regulację odchylenia oparcia oraz wydłużone względem swoich poprzedników siedzisko, co zaowocowało bardzo wygodnym dla najmłodszych pasażerów projektem.

Bezpieczeństwo

System SICT minimalizuje odległość między bokiem fotelika a bocznymi drzwiami. Energochłonny element pochłania część energii powstałej w wyniku zderzenia bocznego, chroniąc przed nią siedzące w środku dziecko. Co więcej, na bezpieczeństwo dziecka wpływa także Pivot Link – kierujący siłę bezwładności konstrukcji w dół, a potem dopiero do przodu, co zmniejsza niebezpieczne przeciążenia działające na główkę i szyję dziecka. Secure Guard to stosowany wraz z pasami bezpieczeństwa pojazdu, zapewnia poprawne przeprowadzenie pasa biodrowego i niezbędną ochronę okolicom brzucha małego pasażera. To niezwykle ważne w przypadku zderzeń czołowych, gdzie źle poprowadzony pas może zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. Cały zestaw wspomnianych systemów ochrony zapewnił fotelikowi Britax Romer Advansafix IV R dobre wyniki w teście ADAC za 2019 rok.

Wygoda

Advansafix IV R ma także regulację pochylenia tak, by łatwiej dopasować go do kanapy auta oraz zagwarantować dziecku wygodę pozycji. Dodatkowo, zagłówek w kształcie litery V został wyprofilowany tak, by dawać komfortowe oparcie głowie maluszka, a miękkie wypełnienia siedziska i oparcia to pewność wygody nawet podczas dłuższych tras. To sprawia, że ten fotelik jest dobrym wyborem w kategorii wagowej 9-36 kg i niewątpliwie gwarantuje należyte, potwierdzone testami bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki podróży, by każda ze wspólnych wycieczek była przyjemnym doświadczeniem zarówno dla najmłodszego pasażera, jak i jego opiekunów.

Ocena

Ocena ADAC za bezpieczeństwo: 2,3 (2019):

 • zderzenie czołowe: 2,9;
 • zderzenie boczne: 1,9.

Podsumowanie

Tak oto kształtuje się ranking rozwiązań z kategorii 9-36 kg dostępnych w ofercie naszego sklepu internetowego. Jak wspomniano na początku, powstawał on wyłącznie w oparciu o suche liczby – oceny za bezpieczeństwo w testach ADAC oraz ÖAMTC. Dobry fotelik musi być przede wszystkim dobrze dopasowany do potrzeb rodziny, proporcji dziecka oraz charakterystyki auta, którym jeździcie. Warto o tym pamiętać podczas wyboru odpowiedniego siedziska, w którym maluch spędzi godziny podczas rodzinnych podróży samochodem.

Wraz ze wzbogacaniem oferty sklepu vexpi.pl o produkty innych producentów, chętnie poszerzymy ranking o kolejne modele, tworząc zbiór pomocnych informacji na temat fotelików uniwersalnych.

Mamy nadzieję, że wraz z naszą pomocą uda się Wam wybrać satysfakcjonujące rozwiązanie.

Życzymy wielu bezpiecznych, rodzinnych tras!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *