Amortyzacja wózka odpowiada za jego stabilność na nierównym terenie, a także za komfort jazdy dziecka oraz wygodę prowadzenia pojazdu przez opiekuna. Jej zadaniem jest niwelowanie wstrząsów, jakich doświadcza mały pasażer podczas pokonywania trudniejszych tras. Wózki dziecięce z dobrą amortyzacją prowadzi się “miękko” niezależnie od ukształtowania podłoża, podczas gdy wózki bez takiej amortyzacji pozostają sztywne. Co decyduje o skuteczności amortyzacji w wózku? Kiedy jest ona naprawdę ważna? Jak wybrać dobry wózek z amortyzacją? Sprawdź!
Dlaczego amortyzacja w wózku dziecięcym jest ważna?
Wózki dziecięce z dobrą amortyzacją to nie tylko slogan reklamowy. Tak naprawdę, amortyzacja jest istotnym elementem konstrukcji zarówno przy użytkowaniu gondoli, jak i spacerówki. Będzie niezbędna w wózkach wybieranych do jazdy po terenie pełnym nierówności, ale do pewnego stopnia przyda się też w wózkach miejskich, przeznaczonych do jazdy po gładkich podłogach marketów i chodnikach.
Szczególną uwagę na amortyzację należy zwrócić w przypadku zakupu wózka wielofunkcyjnego. Jeśli pojazd ma służyć zarówno noworodkowi, jak i starszakowi, z pewnością powinien dobrze amortyzować wstrząsy czy szarpnięcia. Poza tym, taki wózek kupuje się na lata, a w tym czasie często zmienia się nie tylko waga małego pasażera, ale również otoczenie, po jakim opiekun przemieszcza się wraz z dzieckiem w wózku.
Co składa się na dobrą amortyzację w wózku?
O tym, czy wózek będzie miękko pokonywał wyboje i uskoki terenu, decyduje rodzaj zamontowanych w nim kół oraz rodzaj zastosowanego systemu amortyzacji. Na przestrzeni lat gama wykorzystywanych rozwiązań dynamicznie się zmieniała. Wózki dziecięce z dobrą amortyzacją mogły posiadać:
- amortyzację paskową – w takim przypadku amortyzatory przyjmują postać pasów, które pozwalają wózkowi bujać się na boki bez skrzypienia, takie zawieszenie jest miękkie i odpowiednie na każdą nawierzchnię, jednak ulega zużyciu (rozciągnięciu) i wymaga wymiany lub napięcia, kiedy rama wózka zaczyna się obniżać,
- amortyzację sprężynową – w takim przypadku w ramę wózka wmontowywane są sprężyny, które eliminują wstrząsy, takie wózki bujają się do przodu i do tyłu, nie na boki, mogą posiadać regulację twardości, która pozwala dopasować je do rodzaju terenu, po którym użytkownik chce się poruszać,
- amortyzację wahaczową – w takim przypadku amortyzatory montowane są bezpośrednio na ramie stelaża, obok kół, mogą zostać również ukryte w ramie, dobrze sprawdzają się na względnie równych powierzchniach, jak ścieżki spacerowe czy chodniki, nie pozwalają bujać wózkiem na boki.
W najnowszych wózkach, producenci zwyczajowo decydują się na zastosowanie amortyzacji sprężynowej w ramie i kołach konstrukcji.
Na skuteczność amortyzacji w wózku dziecięcym wpływa również rodzaj zastosowanych kół. Rodzice mają do wyboru:
- koła pompowane – mają najlepszą amortyzację, ale wymagają regularnego pompowania i są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dodatkowo sporo ważą,
- koła piankowe – są lekkie i trwałe, nie wymagają pompowania, nie należą jednak do szczególnie miękkich i sprężystych,
- koła żelowe – łączą odporność na uszkodzenia mechaniczne z optymalną amortyzacją w trakcie jazdy, nie wymagają pompowania, ale stanowią zazwyczaj najdroższą opcję.
Jak widać, kwestia amortyzacji wózka bardzo często sprowadza się do kompromisu pomiędzy komfortem jazdy, wagą pojazdu czy jego ceną. Nie każdy potrzebuje jednak wózka z najlepszą amortyzacją. Kiedy jest ona naprawdę istotna?
Kto potrzebuje wózka z dobrą amortyzacją?
Chociaż amortyzacja w wózku dziecięcym może przydać się także w mieście, na przykład do pokonywania różnic wysokości podłoża między jezdnią a chodnikiem, to jednak przez większość czasu nie będzie potrzebna. Jeżdżąc po gładkiej powierzchni na terenach miejskich, zwyczajnie nie wykorzystuje się amortyzacji aż w takim stopniu, jak w innych przypadkach.
Osoby poszukujące wózka do jazdy po mieście, zwykle mają inne priorytety, jak lekkość, zwrotność czy mobilność pojazdu. Niemożliwe jest bowiem stworzenie ultralekkiego wózka z doskonałą amortyzacją – w końcu pompowane koła czy sprężyny zawsze zwiększają wagę całej konstrukcji.
Najlepsze wózki dziecięce z dobrą amortyzacją dedykowane będą zatem osobom, które szukają pojazdu do jazdy w terenie wymagającym – na wsi, na terenach podmiejskich, do jazdy po leśnych czy polnych ścieżkach. Pokonywanie takich odcinków na co dzień w wózku sztywnym, pozbawionym amortyzacji, byłoby dla dziecka wyjątkowo uciążliwe.
Z tego względu wózki przeznaczone do jazdy po takich terenach powinny mieć jak najlepszą amortyzację, nawet jeśli zostanie ona osiągnięta kosztem większej wagi czy większych rozmiarów pojazdu.
Wózki wielofunkcyjne 2w1 z dobrą amortyzacją – 5 propozycji
Wózek wielofunkcyjny 2w1 z dobrą amortyzacją jest wyposażony w gondolę, która sprawdza się w roli kołyski, a także siedzisko spacerowe wygodne dla dziecka niezależnie od tego, jak trudną trasę do pokonania wybierze rodzic.
Jak zostało wspomniane, takie pojazdy często stanowią kompromis – kompromis między komfortem, czyli skutecznością amortyzacji a wagą całej konstrukcji wózka. Niełatwo jest więc zdecydować się na konkretny model, zwłaszcza kiedy rodzic jeszcze nie do końca zna swoje oczekiwania, ponieważ wybiera taki pojazd po raz pierwszy.
Tym, którzy nie chcą żałować swojego zakupu, prezentujemy 5 najlepszych modeli dostępnych na naszej stronie (w kolejności losowej).
Anex m/type
-
Produkt w promocjiAnex m/type – wózek wielofunkcyjny 2w12 699,00 zł – 3 949,00 zł
Anex m/type to bardzo nowocześnie prezentujący się wózek 2w1, który sprawdza się zarówno w terenie, jak i w miejskiej dżungli. Model powstał z myślą o aktywnych rodzicach, którzy ze swoja pociechą chcą spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
Wózek wyposażono w potrójne zawieszenie i potrójny system amortyzacji. Pojazd pozostaje zwrotny, dzięki obrotowym przednim kołom. Posiada też specjalny system antydrganiowy z pamięcią kierunku. Anex m/type ma niewymagające pompowania koła z poliuretanu, elastyczne i odporne na zużycie. Jego atutem jest też wytrzymałość – wózek nadaje się nawet dla dzieci o wadze do 22 kg. Model jest prosty w montażu.
Został wyposażony w regulowaną rączkę i regulowane daszki spacerówki oraz gondoli. Oba elementy pokryto zdejmowaną tapicerką wodoodporną z panelami siateczkowymi, gwarantującymi odpowiednią wentylację oraz z ochroną UV 50+. Warto wspomnieć, że siedzisko wózka spacerowego posiada regulowany podnóżek, który pozwala dziecku przyjąć wygodną pozycję. Zaletą jest też fakt, że da się zamontować je przodem i tyłem do kierunku jazdy.
Model może pochwalić się również szybkim i wygodnym systemem składania oraz bezpiecznym systemem hamulcowym. Rodzice wychodzący z dzieckiem na zakupy docenią ten wózek także za pojemny kosz pod stelażem
Adamex Porto Special Edition
Adamex Porto Special Edition to kolejny godny polecenia wózek 2w1, stworzony z myślą o maksymalnym komforcie niemowlaka i starszego dziecka. Model wyróżnia się luksusowym wręcz designem, gdyż został wykończony z dbałością o najmniejsze detale.
Sprawdza się w każdych warunkach – niezależnie od terenu i pogody. Wózek oferuje wyjątkową funkcję regulacji zawieszenia, dzięki której dostosowuje się do terenów mniej i bardziej wymagających. Gwarantuje również zwrotność za sprawą obrotowych przednich kół z opcją blokady.
Kółka tego modelu wykonano z gumy, jednak nie wymagają one pompowania. Gondolę wózka wyposażono natomiast w naturalny materac kokosowy, budkę z daszkiem przeciwsłonecznym i system regulowanej wentylacji. Pojazd oferuje użytkownikowi także wiele praktycznych gadżetów, jak dedykowana folia przeciwdeszczowa czy moskitiera.
Siedzisko spacerowe wózka może zostać zamontowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Da się również odchylić je niemal do pozycji leżącej, co z pewnością docenią rodzice dzieci nadal ucinających sobie drzemki podczas spacerów. Siedzisko posiada też pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które chronią maluch przed wysunięciem się ze spacerówki.
Bebetto Pascal Premium Class
-
Bebetto Pascal Premium Class – wózek 2w12 999,00 zł
Bebetto Pascal Premium Class to kolejny wózek dwa w jednym z dobrą amortyzacją, odpowiedni dla maluchów od urodzenia do ukończenia ok. 4 roku życia. Model został wykonany z wysokiej jakości materiałów, dobrze się prezentuje i jeszcze lepiej się prowadzi. To, co wyróżnia go pośród innych prezentowanych wózków, to niska waga – jedyne 12,5 kg.
Wózkowi nie można odmówić również eleganckiego wyglądu, a to za sprawą charakterystycznej tapicerki ze skóry ekologicznej. Pojazd posiada gondolę z dnem wykonanym z EPP (spieniony polipropylen), dzięki czemu jest ona nie tylko ultralekka, ale też świetnie izolująca od chłodu i hałasu. Jej budka z wbudowaną siateczkę chroni dziecko przed słońcem czy opadami, jednocześnie dbając o odpowiedni komfort termiczny pasażera.
Jako spacerówka, produkt sprawdza się aż do momentu, kiedy dziecko osiąga wagę 22 kg. Siedzisko spacerowe posiada przy tym regulację ustawienia oparcia i podnóżka do wygodnej pozycji siedzącej lub leżącej. Może zostać zamontowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Model składa się wraz z przypiętym siedziskiem.
Jeśli zaś chodzi o amortyzację w modelu Bebetto Pascal Premium Class to jest ona zasługą gumowych kół, których nie trzeba pompować oraz zastosowania systemu SAS i bocznych amortyzatorów regulowanych na dwóch poziomach: Soft i Hard. Dodatkowo, aby uniknąć zablokowania kół podczas jazdy na nierównościach, producent zastosował w tym modelu specjalny system DMS.
Junama Space V2
-
Junama Space V2 – wózek wielofunkcyjny 2w12 599,00 zł
Junama Space V2 to kolejny wózek, który dobrze sprawdza się na co dzień w mieście i podczas wypadów poza miasto. Model został wyposażony w lekki, aluminiowy stelaż i praktyczne siedziska pokryte materiałem odpornym na promieniowanie UV i deszcz.
Wózek prezentuje się jednocześnie modnie i ponadczasowo. Zastosowano w nim aż 6 amortyzatorów z opcją regulacji i blokady, umieszczonych w kołach oraz w ramie. Dodatkowo, na skuteczność jego amortyzacji składają się też koła żelowe stanowiące alternatywę dla kół pompowanych i piankowych.
Przednie koła wózka są skrętne, ale dają możliwość blokady. Poza tym, w modelu zastosowano też specjalny system ani-shock, który tłumi wszelkie wstrząsy podłoża. Pozostałe atuty tego produktu to:
- pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa,
- efektywny system wentylacji,
- regulowana wysokość rączki,
- łatwe i szybkie składanie stelaża,
- regulowane oparcie gondoli i spacerówki (4-stopniowe),
Warto podkreślić, że wózek występuje też w wersji 3w1 z fotelikiem.
Cybex Balios 2.0
Cybex Balios S Lux 2w1 to wózek lekki, mobilny, łatwy w obsłudze, idealny do jazdy po mieście, ale odpowiedni też na wycieczki, czyli do jazdy w nieco trudniejszym terenie. Model łatwo składa się do kompaktowych rozmiarów i sam stoi na kołach.
Oferuje regulację oparcia i podnóżka, dzięki czemu dostosowuje się do potrzeb każdego pasażera. Pojazd został wykonany z lekkiego aluminium. Zastosowano w nim amortyzację przednich kół połączoną ze sobą oraz amortyzację tylnej osi opartą na ramie wózka.
Model posiada też terenowe koła, które nie wymagają pompowania, a przy tym świetnie radzą sobie z nierównościami terenu. Inne atuty wózka to:
- możliwość zamontowania siedziska przodem i tyłem do kierunku jazdy,
- regulacja siedziska do pozycji pełnej leżącej,
- regulacja wysokości rączki,
- składanie za pomocą jednej ręki,
- pojemny kosz na zakupy o udźwigu nawet 10 kg,
- duża budka przeciwsłoneczna,
- panel wentylacyjny w tylnej części siedziska.
Warto wspomnieć, że Cybex Balios S Lux zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale też designem i piękną kolorystyką.